1 października 2018 – Debata społeczna o cyberprzemocy
admin 6 lat temu Organizacyjne27 września 2018 roku w auli naszego liceum odbyła się debata społeczna pod hasłem: ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ – cyberprzemoc i przestępstwa z nienawiści”. Organizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju, która do udziału w debacie zaprosiła młodzież z biłgorajskich szkół.
Sierż. szt. Joanna Klimek przybliżyła zebranym tematykę związaną z cyberprzemocą, przedstawiła obszary występowania zagrożeń i najczęstsze mechanizmy wykorzystywane przez cyberprzestępców. Zaprezentowała wyniki badań prowadzonych przez NASK, obrazujące skalę problemu wśród młodych ludzi. Podkreśliła, jak należy prawidłowo reagować na zjawisko cyberprzemocy oraz zaapelowała, aby pomagać osobom, których ten problem dotknął. Przedstawiła także statystyki dotyczące występowania cyberprzemocy na terenie naszego powiatu. Młodzież mogła również obejrzeć film o mechanizmach działania przestępców w Internecie.
Drugim tematem spotkania była „mowa nienawiści”. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny występowania tego zjawiska oraz jak reagować na obrażanie, wyszydzanie lub prześladowanie.
W dalszej części debaty st. sierż. Kamil Skoczylas zaprezentował zebranym Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępną dla każdego w Internecie. Podkreślił, że KMZB stanowi informację zwrotną od lokalnej społeczności i pozwala na zgłaszanie nieprawidłowości oraz problemów występujących na terenie miasta i powiatu. Z danych statystycznych policji wynika, że najczęściej mieszkańcy Biłgoraja informują o problemach związanych z przekroczeniem prędkości przez kierujących, złym parkowaniem i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. Pan Skoczylas zwrócił uwagę, że Krajowa Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji.
Następnie asp. Marek Buszko zaprezentował aplikację „Moja Komenda”, dzięki której w bardzo szybki i łatwy sposób można skontaktować się z policją i dzielnicowymi.
Na zakończenie debaty uczestnicy wypełniali anonimowe ankiety dotyczące poruszanych zagadnień, jak również służące ocenie spotkania. Policjanci zwrócili się także do młodzieży z prośbą o zgłaszanie propozycji kolejnych tematów debat społecznych.