10 grudnia 2024 – Nasze liceum w kolorze
admin 1 miesiąc temu OrganizacyjneNasze liceum to nie tylko instytucja, w której odbywają się lekcje, przeprowadza się egzaminy maturalne, młodzi ludzie przystępują do konkursów, rywalizują w zawodach czy realizują projekty. To przede wszystkim miejsce, w którym ponad 900 osób (uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły) spędza kilka godzin dziennie. Tu uczymy się, pracujemy, rozmawiamy ze sobą, nawiązujemy relacje: znajomości oraz przyjaźnie, czasami na całe życie. Dobrą atmosferę nauki i pracy tworzą ludzie, ale równie ważny wpływ na samopoczucie ma otoczenie, w którym się przebywa. Stąd podejmowane wspólne działania: dyrekcji, rodziców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, uczniów, Uczniowskiego Funduszu Oświaty, by to ważne dla wszystkich miejsce było przyjazne, estetyczne i wywoływało pozytywne skojarzenia.
Ciekawym przedsięwzięciem jest realizacja drugiej edycji projektu „Odkryjmy Kopernika”, w ramach której powstała nowa ekspozycja „obrazów – planet”. Projekt powstał, by upamiętnić postać wybitnego artysty plastyka urodzonego w Biłgoraju – Stefana Knappa. Jego obraz „Portret Mikołaja Kopernika”, wykonany autorską techniką pokrywania emalią metalowych płyt, zdobi hol pierwszego piętra szkoły. Artystyczną oprawę dzieła Knappa stanowią prace uczniów, którzy co kilka lat realizują swoje wizje planet na kwadratowych podobraziach tworzących swoistą, przyciągającą uwagę, kolorową kompozycję.
Z kolei z inicjatywy pedagogów szkolnych powstała „strefa relaksu”, czyli zaprojektowane i wydzielone miejsce na korytarzu pierwszego piętra, gdzie można wygodnie usiąść (zakupiono w tym celu fotele i siedziska), odpocząć, poczytać, porozmawiać lub zrelaksować się. To także miejsce, gdzie eksponowane są prace uzdolnionych plastycznie uczniów. Czarno-białe portrety wykonane w technice rysunku (ołówek, węgiel) tworzą „małą galerię”. Większą stanowią kolorowe malarskie przedstawienia kaczeńców. Uczniowie z różnych klas przygotowali je w szkole, pracując pod okiem nauczyciela plastyki w specjalnie zaaranżowanej pracowni malarskiej. Oprawione obrazy tworzą kolorową scenerię „strefy relaksu” i są dowodem na to, że w szkole uczy się młodzież niezwykle uzdolniona plastycznie.
Nowe miejsce dla uczniów przeznaczone do odpoczynku utworzone zostało także na głównym korytarzu, gdzie ściany zdobią przyjemne dla oka dekoracje – kolejne prace malarskie uczniów. To duże, niebiesko–zielone abstrakcyjne i oryginalne kompozycje, które tworzą jedną całość i ożywiają przestrzeń. Na ich tle obecnie można wygodnie usiąść na zakupionych szarych kanapach (dwu- i trzyosobowych) oraz na rozmieszczonych pomiędzy nimi pufach.
Podejmowane działania służą nam wszystkim: uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Chcemy przebywać w przestrzeniach, w których dobrze się czujemy i je współtworzymy. Zatem działania: dyrekcji szkoły, Rady Rodziców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, uzdolnionych i chętnych do pracy uczniów przynoszą rezultaty w postaci zmian, które mają miejsce w szkole. Uczniowie, dzieląc się swymi talentami, mają wpływ na otaczającą rzeczywistość, a przede wszystkim czynią ją przyjazną i przyjemną. Tego rodzaju projekty są bardzo potrzebne społeczności szkolnej i oby było ich jak najwięcej!
Nieocenionym wsparciem tego typu inicjatyw jest Uczniowski Fundusz Oświaty działający w naszym liceum. Realnie wspiera realizowane projekty służące społeczności szkolnej. Ze środków UFO sfinansowano podobrazia do II edycji projektu „Odkryjmy Kopernika”, zakupiono wykładzinę do strefy relaksu oraz blejtramy, na których powstały abstrakcyjne kompozycje dekorujące główny korytarz szkoły.