10 grudnia 2024 – O naszej szkole w niemieckich mediach

Poniżej prezentujemy treść artykułu „Kunstprojekt zur 25-jährigen Städtepartnerschaft: Schülerinnen des Albert-Schweitzer-Gymnasiums zu Gast in Bilgoraj” o zakończonych niedawno w naszej szkole polsko-niemieckich warsztatach plastycznych, który ukazał sie w niemieckich mediach. Można go także przeczytać na stronie internetowej naszej partnerskiej szkoły.

www.asg-crailsheim.de/aktuelles/neuigkeiten/61/kunstprojekt-zur-25-jaehrigen-staedtepartnerschaft-schuelerinnen-des-albert-schweitzer-gymnasiums-zu-gast-in-bilgoraj

Artykuł napisała Britta Streng, nauczycielka języka angielskiego i geografii w Gimnazjum im. Alberta Schweitzera w Crailsheim, odpowiadająca równocześnie za kontakty z mediami w niemieckiej szkole. Na język polski tekst przetłumaczył koordynator projektu Grzegorz Bryła.

Projekt artystyczny z okazji 25-lecia partnerstwa miast: Uczennice z Gimnazjum im. Alberta Schweitzera gościły w Biłgoraju

Od ostatniej wizyty uczniów Gimnazjum im. Alberta Schweitzera w Biłgoraju upłynęło wiele czasu. Zbyt wiele, gdyż miało to miejsce w 2019 roku. Tym bardziej cieszy fakt, że przyszłoroczny jubileusz 25-lecia partnerstwa miast stał się okazją do ponownego spotkania w mieście partnerskim Crailsheim.

Centralnym punktem bieżącej wizyty był projekt artystyczny, który uczennice z kursu rozszerzonego sztuki w ASG realizują wspólnie z uczniami z koła artystycznego w partnerskim I LO im. ONZ w Biłgoraju.

Pod koniec listopada Burmistrz Biłgoraja Wojciech Gleń, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip oraz dyrektor szkoły Jolanta Rycyk uroczyście przywitali uczennice z Niemiec, ich opiekunkę Brittę Streng, pełnomocnika ds. partnerstwa miast Crailsheim, Christopha Salingera, oraz Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraj, Manfreda Salingera, który jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Biłgorajskiego w Crailsheim.

Po wprowadzeniu do projektu przez nauczycielkę sztuki Alinę Dzido uczennice miały okazję zwiedzić miasto i lepiej poznać Biłgoraj. Spacer po mieście stał się źródłem licznych inspiracji do realizowanego projektu.

Kolejny dzień w całości poświęcono sztuce. Już od rana uczniowie kontynuowali pracę nad projektem, który łączy wyjątkowe cechy obu miast partnerskich. Wynik tej współpracy zostanie zaprezentowany podczas jubileuszowych obchodów partnerstwa miast na wiosnę 2025 roku.

Dominika Szubiak, uczennica liceum, jest zachwycona projektem. „To wspaniałe, że możemy coś wspólnie stworzyć. Dzięki temu projektowi poznaję wiele nowych informacji o Niemczech i naszym mieście partnerskim Crailsheim, a także mogę doskonalić swój niemiecki” – mówi. Dominika jest jedną z wielu uczniów I LO im. ONZ uczących się języka niemieckiego.

Katarzyna Wójcik, uczestniczka projektu, cieszy się z możliwości poznania nowych osób i nawiązywania kontaktów. „Dzięki projektowi lepiej poznaję także uczniów z własnej szkoły” – dodaje.

„Byłam pozytywnie zaskoczona serdecznym przyjęciem i gościnnością w Biłgoraju” – opowiada Miriam Schulz, uczennica ASG, dzieląc się swoimi pierwszymi wrażeniami. Franziska Hofmann natomiast podkreśla, jak pomocna i przyjazna okazała się jej rodzina goszcząca.

Również Flora Brand i Sophie Bahle z Crailsheim są zachwycone polską serdecznością i już nie mogą się doczekać, by móc zrewanżować się za tę otwartość. Z radością oczekują na wiosenną wizytę swoich polskich partnerów w Crailsheim, by pokazać im swoje miasto i przyjąć ich z podobną serdecznością.

Partnerstwo miast obchodzić będzie w 2025 roku swoje 25-lecie. Warto jednak podkreślić, że współpraca szkół – ASG Crailsheim i I LO im. ONZ w Biłgoraju – rozpoczęła się już cztery lata wcześniej. Pierwsza wymiana uczniów miała miejsce w 1996 roku, kiedy to 40 uczniów z oddalonego o 1200 km Biłgoraja przyjechało do Crailsheim. Jesienią tego samego roku odbyła się wizyta uczniów z Crailsheim w Biłgoraju.

Grzegorz Bryła, odpowiedzialny w I LO za nauczanie języka niemieckiego i koordynację wymiany, podkreśla, że współpraca szkół trwała nawet podczas pandemii – choć w formie online. W grudniu 2021 roku oraz w okresie wielkanocnym następnego roku zorganizowano wideokonferencje dla uczniów, którzy w wyniku pandemii nie mogli uczestniczyć w wymianie. Kontakty nawiązane podczas tych wirtualnych spotkań przetrwały do dziś, co – jak podkreśla pan Bryła – dowodzi siły przyjaźni łączącej oba miasta. Fakt, że nawet pandemia nie była w stanie powstrzymać Crailsheim i Biłgoraja od spotkania, choćby wirtualnego, świadczy o trwałości i głębi wspólnych relacji.”