10 października 2023 – Niecodzienne zajęcia w parku narodowym, czyli przyroda coraz bliżej
admin 1 rok temu Organizacyjne , WycieczkiPierwsze słoneczne dni października to dobra pora, by odwiedzić Poleski Park Narodowy położony w województwie lubelskim, w polskiej części Polesia. Istnieje tam możliwość odbycia bardzo ciekawych lekcji przyrodniczych, dlatego uczniowie z klas II D i II E naszego liceum, którzy w klasach psychologicznych realizują nauczanie biologii w zakresie rozszerzonym, z przyjemnością uczestniczyli, wraz z wychowawcami i opiekunami, w tego rodzaju wyjeździe edukacyjnym. Dla młodzieży przygotowano film, dzięki któremu można było zapoznać się z wieloma zjawiskami przyrodniczymi na terenie Polesia. Występują tam: bagna, torfowiska, jeziora kresowe, naturalne kompleksy leśne (liściaste i iglaste) z bogactwem różnorodnych roślin, a przede wszystkim zwierząt, zwłaszcza ptactwa wodnego.
Następnie w muzeum przyrodniczym w Urszulinie przewodnik PTTK w ciekawy, profesjonalny sposób połączył historię, literaturę, zagadnienia regionalizmu z biologią, pokazując eksponaty znajdujące się na wystawach tematycznych. Uczniowie mogli z bliska podziwiać prezentowane okazy zwierząt: łosie, dziki, orła bielika czy majestatyczne żurawie. A prezentacja wyglądu wnętrz domów dawnych mieszkańców Polesia pozwoliła na zapoznanie się ze zwyczajami i codziennymi czynnościami ludzi mieszkających na tych terenach.
Dużo uwagi uczniowie poświecili hodowli żółwia błotnego, przyglądając się etapom prac w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego przyczyniających się do ratowania tego gatunku. Czynna ochrona żółwia błotnego prowadzona na terenie PPN doprowadziła do uzyskania jednej z najliczniejszych populacji tego gatunku w Europie. Zachwytom nad małymi żółwikami nie było końca. Szczególnym miejscem jest też „zwierzęcy szpital”, w którym powracają do zdrowia różne gatunki ptaków.
Bardzo ciekawa okazała się również ścieżka dydaktyczna „Dąb Dominik” obejmująca: torfowiska, Jezioro Moszne, bór bagienny, lasy grądowe czy torfianki. A widok na jezioro wśród szuwarów na kołyszącym się pomoście – bezcenny!
Dla zainteresowanych zagadnieniami przyrodniczymi Polesie to wspaniała, niezwykle bogata kraina. Warto w taki sposób poznawać piękno naszego kraju. Polecamy!
Uczniowie klas: II D i II E, wychowawcy: Bożena Oleszek, Barbara Chołyst i opiekunowie: Alina Dzido i Barbara Kłubko.