11 czerwca 2017 – Prawie jak w Narnii…

Czy ktoś z wielbicieli książki i filmu „Opowieści z Narnii” przypuszczał, że ta magiczna kraina znajduje się w Polsce, a dokładniej w Kotlinie Kłodzkiej? Pewnie nie wszyscy byli tego świadomi. Swoje wyobrażenia o książkowej  przestrzeni mogli porównać z filmowym plenerem uczniowie klas I A i B, którzy w dniach od 4 do 7 czerwca odwiedzili Ziemię Kłodzką. Skalne Miasto (po stronie czeskiej) i Błędne Skały. To miejsca wyjątkowe ze względu na fantastycznie ukształtowane piaskowe skały, sprawiające, że turyści pozostają pod ciągle niesłabnącym wrażeniem tego górskiego zakątka. Właśnie Błędne Skały stworzone przez labirynt korytarzy, niekiedy bardzo wąskich, jaskiń i wąwozów zostały wykorzystane przez reżysera  A. Adamsa jako filmowy plener przy kręceniu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Jeżeli ktoś ponownie obejrzy fragment przedstawiający sen Łucji, na pewno zauważy, że scena rozgrywa się właśnie w Narodowym Parku Gór Stołowych. Wielu emocji dostarczyła uczestnikom  wycieczki również wędrówka na Szczeliniec i zejście ze szczytu, ponieważ mogli obserwować rozlegle panoramy i doszukiwać się w skalnych formacjach różnorodnych kształtów np. wielbłąda, kołyski, kwoki. Przewodnik (człowiek wielu talentów) dzięki opowieściom, wierszom i piosenkom potrafił przekonać turystów, iż Góry  Stołowe są źródłem wzruszeń, refleksji i zachwytu.

Oprócz górskich wędrówek w planie wycieczki znalazło się zwiedzanie czeskiej stolicy położonej nad Wełtawą . Spacerując po praskim Starym Mieście, wypełnionym wielojęzycznym tłumem z całego świata, uczniowie zwiedzili Katedrę św. Wita, Zamek na Hradczanach, Most Karola, Ogrody Wallensteina. Warto pamiętać, że zabytkowe centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Ostatnie chwile na Ziemi Kłodzkiej młodzież spędziła, poznając tajemnice kopalni złota w Złotym Stoku. Mogła wczuć się w rolę poszukiwaczy złota i diamentów oraz poznać mechanizmy działania urządzeń stosowanych w czasach średniowiecza.

Wyprawa w dość odlegle od naszego miejsca zamieszkania rejony przyniosła wiele ciekawych spostrzeżeń o charakterze poznawczym, estetycznym i kulturowym. Będzie można przeżywać je ciągle na nowo, ponieważ zostały na zawsze zachowane w fotograficznych ujęciach.