12 czerwca 2016 – Euroweek

43

Znajomość języka angielskiego jest niezbędna, aby dostać dobrą pracę w Polsce i zjednoczonej Europie. To język nauki a także biznesu i dyplomacji, który umożliwia studiowanie za granicą.

Posługiwanie się nim ułatwia zarówno komunikowanie się jak i poruszanie podczas wyjazdów zagranicznych. Nauka języka obcego jest najbardziej efektywna, jeżeli połączymy  ją z zabawą oraz gdy będziemy mieli możliwość rozmowy z ludźmi z całego świata posługującymi się językiem angielskim.

Taką niecodzienną możliwość nauki języka angielskiego miała grupa 19 uczniów klas pierwszych naszego liceum, którzy wraz z nauczycielami języka angielskiego p.Patrycją Kanty i p.Walentyną Waszczuk Rózańską  od 3 do 7 czerwca uczestniczyli po raz trzeci w obozie językowym EuroWeek w Różance, niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej.

EuroWeek to specjalny obóz edukacyjny oparty na metodach stosowanych w Unii Europejskiej. Jego celem jest rozwój najcenniejszych obecnie umiejętności społecznych – pracy w grupie, kierowania, prowadzenia prezentacji. Uczestnicy dowiadują się o strukturach Unii Europejskiej (np. programie Erasmus+) i możliwościach, jakie ona daje. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim przez wolontariuszy z Europejskiego Forum Młodzieży. W tym roku było ich szczególnie dużo. Naszymi liderami byli : Zanis z Łotwy oraz Mauro z Włoch. Mieliśmy również zajęcia z wolontariuszami z Meksyku, Kenii, Filipin, Chorwacji, Etiopii, Francji, Indii oaz Chin. Każdy dzień z 5-dniowego szkolenia był bardzo intensywny. Zajęcia rozpoczynał energizer, zajęcia ruchowe pobudzające do późniejszej aktywności intelektualnej. Następnie uczniowie podzieleni  na grupy uczestniczyli w różnorodnych ćwiczeniach i zabawach, np. przygotowywali autoprezentacje, aplikacje na telefon, tworzyli historyjki z przypadkowo zestawionych słów, a następnie je odgrywali, uczestniczyli w Debacie Oxfordzkiej, udowadniając zalety i wady studiowania za granicą. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki po angielsku. Dostaliśmy także misję do wykonania tzw.”Mission impossible”, podczas której między innymi mieliśmy za zadanie nakręcić horror, sceny z filmów „Titanic” oraz „Frozen”, a także vloga z pobytu w  Czechach. Jednym z zadań w misji było także napisanie piosenki w języku angielskim.

Jednym z ulubionych sposobów poznawania innych krajów były prezentacje wolontariuszy, którzy po angielsku opowiadali i pokazywali filmy dotyczące swojej ojczyzny, narodowe tańce. W taki sposób uczyliśmy się szacunku i tolerancji dla ludzkiej odmienności. Śmialiśmy się ze stereotypów dotyczących poszczególnych narodowości czy płci. Mogliśmy spojrzeć na swój kraj oczami cudzoziemców. Oprócz zajęć podnoszących kompetencje językowe był też czas na inne atrakcje tj.dyskotekę integracyjną, ognisko. W drodze na Euroweek wstąpiliśmy do Opola, gdzie  trwały przygotowania do 53 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Na  miejscu mieliśmy okazję zobaczyć amfiteatr, w którym odbywa się festiwal a także przepiękny Rynek  w Opolu, a tam m.in. Aleję Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki. Będąc tak blisko Pragi nie mogliśmy tam nie pojechać. Tak więc 6 czerwca udaliśmy się na wycieczkę do Pragi, gdzie spędziliśmy kilka godzin, zwiedzając to malownicze miasto. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do naszej malowniczo położonej Różanki, gdzie odbywał się obóz. Tego samego dnia prezentowaliśmy także filmy z „Mission Impossible”. W dniu 6 czerwca nastąpiło pożegnanie z wolontariuszami, zakończenie Euroweeku oraz otrzymanie certyfikatów ukończenia kursu. W dniu powrotu do domu wstąpiliśmy do Katowic, gdzie wzięliśmy udział w nagraniu  castingu do programu „Mam talent”, w którym brało udział troje wolontariuszy Euroweeku. Do Biłgoraja wróciliśmy około godziny 23.00.

Udział w obozie to świetny sposób na niestandardową naukę języka angielskiego.To niepowtarzalna okazja do zabawy językiem, łączenia teorii z praktyką. To szansa na poznanie wspaniałych ludzi oraz  prowadzenie bezpośrednich rozmów w języku Szekspira. Uczniowie wrócili zmotywowani do nauki języka angielskiego i już nie mogą się doczekać kolejnego Euroweeku.