12 kwietnia 2018 – Spotkanie z historią w Kozłówce

Młodzież z naszego liceum: Aleksandra Bełz, Angelika Rak, Michalina Lipińska, Kasper Wryszcz, Bartosz Płecha i Paweł Rosołowski z opiekunem panią Teresą Czaporowską, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięła udział w spotkaniu z historią na zaproszenie dziennikarki Polskiego Radia Lublin.

Spotkanie miało miejsce 7 kwietnia 2018 r. w przepięknej scenerii Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Jego organizatorami byli: Wójt Gminy Kamionka, Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz działaczka społeczna – Ewa Kozdraj. Dyskusję prowadziła pani Czesława Borowik, dziennikarka wielokrotnie nagradzana za reportaże dotyczące losów ludzi wplecionych w historię kraju. Na spotkanie zaproszono dwoje dostojnych gości: profesora Andrzeja Paczkowskiego i profesor Krystynę Rowecką –Trzebicką.

Profesor Paczkowski – wybitny historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, specjalista historii Polski XX wieku, wygłosił wykład pod tytułem „Jak powstała i czym była II Rzeczpospolita”. Profesor Rowecka-Trzebicka wystąpiła z wykładem „Udział Stefana „Grota” Roweckiego w walce o niepodległość”. 

Prof. dr hab. n. med. Krystyna Rowecka-Trzebicka to niesłychanie ciekawa postać, którą warto poznać. To córka przedwojennego adwokata Stanisława Roweckiego – studenta ochotnika w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., prawnuczka powstańca roku 1863, bratanica generała dywizji Stefana Roweckiego „Grota”, twórcy Armii Krajowej i Komendanta Sił Zbrojnych w Kraju podczas II wojny światowej. Pani Rowecka-Trzebicka to lekarz pediatra, wieloletnia kierowniczka Kliniki Patologii Noworodka i Niemowlęcia w Centrum Zdrowia Dziecka, nauczycielka akademicka, profesor z dużym dorobkiem naukowym, promotorka prac doktorskich, pierwsza kobieta w Polsce w najwyższych władzach samorządu lekarskiego. Wielokrotnie uhonorowana wysokimi odznaczeniami państwowymi i licznymi najwyższymi odznaczeniami samorządu lekarskiego, a także medalem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Pro Memoria”. A prywatnie bardzo dowcipna i skromna osoba. Szczególnie wzruszające były wspomnienia pani profesor dotyczące losów jej rodziny. Odpowiadając na pytania uczniów była bardzo wzruszona i zaskoczona tym, że pamięć o „Grocie” jest wciąż żywa wśród naszej młodzieży.

W czasie spotkania uczniowie mieli okazję nie tylko osobiście poznać profesora Andrzeja Paczkowskiego, ale także zapytać o skomplikowaną historię XX-lecia. 

Wyjazd do Kozłówki i możliwość uczestniczenia w dyskusji z profesorem Andrzejem Paczkowskim i profesor Krystyną Rowecką–Trzebicką były dla młodzieży bardzo wartościowymi lekcjami historii.