13 lutego 2018 – Spotkania ze sztuką

Na początku lutego, w czasie ferii uczniowie z różnych klas liceum, w tym członkowie Klubu Filmowego wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Krakowa.    W pierwszym dniu pobytu zostały zorganizowane warsztaty z interpretacji sztuki w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Prowadził je edukator i przedstawiciel najmłodszej generacji artystów Krzysztof Kamil Kamiński. Młodzież podzielona na grupy próbowała odnaleźć w oglądanych dziełach poruszaną problematykę społeczną. Swoje przemyślenia i obserwacje różnorodnych dzieł każda z grup omawiała na szerszym forum. Prowadzący uzupełniał wypowiedzi o konteksty kulturowe, wyjaśniał niezrozumiałe kwestie. Uczniowie, oprócz uczestnictwa w warsztatach, otrzymali propozycję zapoznania się z wystawą pod hasłem : „nonsensowne technologie”, na której znalazły się dzieła łączące w ironiczny sposób sztukę z naukami ścisłymi.

Natomiast sztukę przełomu XIX i XX w. młodzież miała okazję poznać, oglądając dzieła jej wybitnego reprezentanta – Stanisława Wyspiańskiego. Zajęcia w Muzeum Narodowym również miały charakter warsztatów, podczas których omówiono najważniejsze dziedziny wszechstronnej twórczości krakowskiego artysty. Duże wrażenie wywarły na uczestnikach zajęć projekty witraży prezentowane w skali 1:1, oryginalne obrazy mistrza znane jedynie z podręczników szkolnych, makieta rozbudowy wzgórza wawelskiego, kostiumy i meble zaprojektowane oraz wykonane na podstawie projektów Wyspiańskiego. Prezentowanym dziełom plastycznym towarzyszyły zapisane na ścianach sal muzealnych fragmenty wierszy i ważnych dramatów artysty, świadczących o jego talencie literackim. Po wyjściu z muzeum młodzież podziwiała instalację świetlno-muzyczną również dotyczącą dzieł S. Wyspiańskiego.

Pierwszy dzień w Krakowie zakończył się projekcją filmów: „Więzień labiryntu” dla młodzieży preferującej filmy akcji oraz „Czas mroku” – brytyjskiego biograficzno-historycznego filmu o czasach trudnych wyborów, strategicznych decyzji dokonywanych przez Winstona Churchilla podczas II wojny światowej.

Kolejny dzień spotkań ze sztuką rozpoczął się zajęciami w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Kulturę Japonii młodzież poznała podczas wykładu i prezentacji multimedialnej prowadzonej przez edukatora muzeum. Wykład obfitował w wiele ciekawostek dotyczących zarówno kultury, jak i historii kraju „kwitnącej wiśni”. Dalsza część wizyty to praktyczne warsztaty z origami i kaligrafii japońskiej. Na koniec uczestnicy zajęć obejrzeli wystawę dwójki światowej sławy japońskich artystów tworzących kompozycje w duchu minimalizmu i wykorzystujących w swych pracach barwioną lakę jako tworzywo artystyczne.

Najbardziej oczekiwanym punktem programu był spektakl w Teatrze STU pt. „Hamlet” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. W obejrzanym widowisku zachwyciły: oprócz fantastycznej gry aktorskiej, efekty multimedialne, nietypowa scenografia (większą część przestrzeni scenicznej wypełniała woda), nietypowi aktorzy (ważną rolę odgrywały przemieszczające się po scenie szczury) oraz udział widzów w spektaklu. Całe cztery godziny oglądający  spędzili w świecie średniowiecza wykreowanym przez reżysera widowiska.

Tego typu wyjazdy umożliwiają młodym ludziom kontakty z różnymi formami kultury    i sztuki wysokiej. Organizowane są w naszej szkole cyklicznie przez Szkolny Klub Filmowy. Organizatorami i opiekunami młodzieży byli nauczyciele: p. B.Chołyst, p. A. Dzido, p. D. Dorosz.