15 maja 2018 – „Medycy” z II i w Centrum Nu-Med
admin 7 lat temu Organizacyjne , WycieczkiDnia 11.05.2018r. nasza klasa odwiedziła Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Nu-Med w Zamościu, który sąsiaduje z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II. To nowoczesne Centrum, działające od marca 2016 roku, wyróżnia się wystrojem i wyposażeniem utrzymanym w ciepłej i jasnej kolorystyce. Mimo swego przeznaczenia nie przypomina szpitala. Pacjenci mają tu zapewniony komfort pobytu.
Nasza wizyta rozpoczęła się od ciekawego wykładu na temat pracy i funkcjonowania ośrodka, w skład którego wchodzą trzy pracownie akceleratorów, tomografia komputerowa, modelarnia i pracownia brachyterapii. Jego zaletą są najnowocześniejsze urządzenia medyczne, doświadczony zespół specjalistów oraz przyjazna atmosfera.
Po wykładzie mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie pracownie, gdzie zapoznaliśmy się z różnymi aspektami pracy techników i fizyków. Zarówno jedni, jak i drudzy specjaliści odgrywają niezwykle ważną rolę w leczeniu pacjentów. Fizycy, zajmujący się planowaniem leczenia, dbają o precyzję i bezpieczeństwo w trakcie wykonywania naświetleń, szczegółowo analizują wyniki badań wykonanych przez techników. W ich pracy istotną rolę pełnią szczegóły – liczy się tutaj każdy milimetr. Na podstawie tych wyliczeń technicy przygotowują sprzęt, dostosowując go do indywidualnego pacjenta. Między innymi wykonują specjalną maskę zapobiegającą poruszaniu się danej osoby w trakcie zabiegu czy miniaturowe tatuaże, dzięki którym możliwe jest precyzyjne oznaczenie miejsca naświetleń w przypadku serii zabiegów. W czasie tej praktycznej lekcji fizyki w medycynie poznaliśmy zastosowanie i działanie specjalistycznego sprzętu: akceleratora, tomografu czy tzw. bolusów, które mają za zadanie „przekazywać” promieniowanie jonizujące na powierzchnię skóry, niszcząc w ten sposób, np. czerniaka.
Pracownicy Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Nu-Med starali się przybliżyć nam tajniki swojego zawodu. Ich ciężka i wymagająca praca ma na celu pomóc pacjentowi odzyskać zdrowie, chociaż czasami jedyną rzeczą, jaką mogą zrobić, jest zminimalizowanie jego cierpienia. Na ich barkach leży ogromne brzemię odpowiedzialności, z którą nie każdy człowiek jest w stanie sobie poradzić.
Podczas wizyty wielokrotnie podkreślano ogromną rolę profilaktyki w zakresie wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Zwracano nam uwagę, aby nie ignorować niepokojących objawów zarówno u siebie, jak i naszych bliskich.
Wycieczka była dla nas bardzo udana. Zdobyliśmy wiele cennych informacji, które z pewnością pomogą nam w podjęciu właściwej decyzji dotyczącej studiów i wykonywanego w przyszłości zawodu.
Uczniowie klasy II i