17 grudnia 2015 – Szkolny Klub Filmowy na warsztatach w Lublinie

skf1Szkolny Klub Filmowy na warsztatach w Lublinie, czyli nietypowa lekcja w kinie.

14 grudnia 2015r. członkowie Szkolnego Klubu Filmowego oraz uczniowie z różnych klas licealnych zainteresowani filmem wzięli udział w warsztatach filmowych w Lublinie /dzięki współpracy z dyrekcją kina „Stylowy” w Zamościu/. Spotkanie zostało zorganizowane przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie w ramach ogólnopolskiego projektu pod hasłem „Lekcja w kinie”. „Aktorstwo- sztuka czy sława?” – to temat tegorocznych warsztatów. W pierwszej części spotkania, prowadzonej przez aktorkę Annę Kutkowską, uczniowie dowiedzieli się:

  • jak ewoluowało aktorstwo od początku istnienia kina,
  • w jaki sposób interpretacja artysty wpływa na efekt końcowy dzieła filmowego,
  • jakie typy bohaterów filmowych zapisały się w historii kina,
  • jak wygląda praca aktora w komputerowo wygenerowanym świecie,
  • w jaki sposób przemiany obyczajowe i społeczne wpłynęły na film i aktorstwo.

Prezentacja fragmentów filmów niemych i dźwiękowych, wywiadów z aktorami, zdjęć i fotosów oraz plakatów filmowych wraz z komentarzem prowadzącej cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży. Zauważono, że praca aktora jest procesem złożonym, zwrócono uwagę na rolę gestykulacji, mimiki, współpracy zespołu filmowego czy roli wytwórni w przygotowaniu aktora do pracy w filmie. Po krótkiej przerwie zaproszono widzów na projekcję francuskiego filmu pt. „Klasa” w reżyserii Laurenta Canteta, który wywołał różnorodne reakcje publiczności ze względu na tematykę relacji uczniów i nauczycieli w środowisku szkolnym, ale nieco odmiennym od realiów polskiej szkoły. Uczniowie żywo dyskutowali w drodze powrotnej o przedstawionym obrazie filmowym. Zwracali uwagę na warunki nauki, metody pracy z trudnym zespołem młodzieży czy relacje międzyludzkie wynikające z różnic kulturowych we francuskim gimnazjum, porównując przedstawione sceny do rzeczywistości polskiej szkoły.

Był to już kolejny wyjazd na warsztaty filmowe członków SKF, który na pewno przyczynił się do poszerzenia wiedzy o trudnej sztuce filmowej i pracy aktora.