18 października 2018 – Dwunasta wizyta „ONZ-etu” w Crailsheim
admin 6 lat temu Organizacyjne , WycieczkiW dniach 6-13.10.2018 roku w Niemczech w ramach wymiany uczniowskiej z Gimnazjum im. Alberta Schweitzera w Crailsheim przebywało 21 uczniów naszej szkoły.
Niemieccy koordynatorzy projektu Ulf Bornmann, Jan Maier i pochodząca z Polski Monika Zapatoczny przygotowali atrakcyjny program z mnóstwem atrakcji, a młodzież dodała do niego pomysłowość, spontaniczność i temperament. W ciągu siedmiu dni uczniowie brali udział w życiu rówieśniczym i szkolnym ASG Crailsheim. Biorąc udział w lekcjach, poznawali niemiecki system oświaty, a uczestnicząc w opracowanej przez niemieckich kolegów grze miejskiej („Stadtrally”), poznali historię, najciekawsze miejsca i kulturę Crailsheim. Integrację grupy wspierały ciekawe inicjatywy, nie zabrakło m. in. wspólnej zabawy tanecznej, w trakcie której serwowano przysmak uwielbiany przez obie grupy, czyli pizzę w rozmiarze XXL.
Rajdowi pieszemu na wzgórze Burgberg (534 m n.p.m.) towarzyszyła fantastyczna pogoda i dobry nastrój uczestników. Na przygotowanym przez nauczycieli i niemieckie rodziny pikniku polscy goście mogli spróbować tradycyjnej niemieckiej kiełbasy i lokalnych przysmaków.
Dwudzieste trzecie już spotkanie nie mogło obyć się bez wizyty w ratuszu miejskim, gdzie Jörg Steuler – zastępca burmistrza Crailsheim w ciepłych słowach witał młodych biłgorajan. W imieniu polskiej grupy wystąpiła Zuzanna Bosak z klasy 3gA, a nasi uczniowie – Alicja Ksiądz (kl. 3gB) i Maciej Gałka (kl. 3gA) zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości polscy uczestnicy wymiany przybliżyli mieszkańcom Crailsheim to ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie.
Głównymi atrakcjami tegorocznego programu były wspólne wyjazdy uczestników: 2-dniowa wycieczka autokarowa do leżącego przy granicy z Luksemburgiem Trewiru i kolejowa wycieczka do Bad Mergentheim. Szczególne wrażenie na uczestnikach wywarł Trewir (niem. Trier) pretendujący do miana najstarszego miasta w Niemczech, zwany także „Rzymem północy” ze względu na dużą ilość antycznych zabytków i skarbów światowej sztuki, od 1986 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Przewodnikiem po Trewirze był nauczyciel Jan Maier, pasjonat kultury antycznej, który zapoznał młodzież z historią i najważniejszymi zabytkami miasta: bramą Porta Nigra, najstarszą rzymską budowlą obronną na terenie Niemiec i zarazem największą bramą miejską po północnej stronie Alp, Amfiteatrem Rzymskim, mogącym w czasach świetności (ok. 100 r. n.e.) pomieścić 20000 widzów, słynnymi Termami Cesarskimi (niem. Kaiserthermen), Bazyliką Konstantyna I (Konstantinbasilika) – największą rzymską salą audiencyjną, zachowaną do dnia dzisiejszego. Na wieczornym spacerze można było zobaczyć także stary Most Rzymski (niem. Römerbrücke), wykorzystywany do dziś jako ważny trakt komunikacyjny. W Trewirze w Katedrze św. Piotra (niem. Dom St. Peter) posługują polscy zakonnicy ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, przechowywana jest tam również niezwykle cenna relikwia, tzw. „Święta Tunika” (niem. Heiliger Rock), w której według tradycji Jezus niósł krzyż na Golgotę. Przechadzka po mieście była również dobrą okazją, aby w Muzeum Katedralnym i w Reńskim Muzeum Regionalnym obejrzeć niepowtarzalne antyczne znaleziska.
Podczas 23 wymiany uczniowie naszego liceum zwiedzili również uzdrowiskową miejscowość Bad Mergentheim, która przez prawie 300 lat (1525-1809) była siedzibą Zakonu Krzyżackiego. Główną atrakcją było zwiedzanie zamku, który od 1973 r. pełni funkcję Muzeum Zakonu Krzyżackiego (niem. Deutschordensmuseum).
Tygodniowy pobyt szybko dobiegł końca. W trakcie pożegnania u niejednego uczestnika pojawiły się łzy wzruszenia. Wszyscy wyrażali radość z rewizyty niemieckich uczniów i nauczycieli, zaplanowanej na połowę października przyszłego roku. Pełni wrażeń, pozytywnych emocji i z bagażem nowych doświadczeń nasi uczniowie wrócili do Biłgoraja. Wspólnie spędzone chwile z całą pewnością zapadną na długo w pamięć zarówno polskich, jak i niemieckich uczniów.
Wymianę polsko-niemiecką wsparła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, a także władze miasta Biłgoraj, lokalne firmy, instytucje oraz osoby prywatne.
Opiekunami młodzieży byli: nauczyciel języka niemieckiego Grzegorz Bryła – koordynator wymiany młodzieży polsko-niemieckiej i nauczyciel języka angielskiego Robert Grabias.