21 listopada 2023 – Licealiści ze Szkolnego Klubu Filmowego z wizytą w „HollyŁodzi”
admin 1 rok temu Organizacyjne , Wycieczki17 i 18 listopada bieżącego roku członkowie Szkolnego Klubu Filmowego z I LO im. ONZ wraz z opiekunami odwiedzili jedno z najbardziej filmowych miast w Polsce – Łódź. Program wycieczki obejmował zwiedzanie oraz udział w warsztatach w Muzeum Kinematografii, które jest jedynym w Polsce muzeum chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. W zabytkowym pałacu Karola Scheiblera, obecnie siedzibie Muzeum Kinematografii, uczniowie uczestniczyli w dwóch warsztatach:
– „Kult gwiazd kina przedwojennego”- odbyły się zajęcia przybliżające kulisy narodzin kina przedwojennego, prezentujące sylwetki pierwszych gwiazd Hollywoodu w okresie kina niemego (Chaplina, Rudolfa Valentino czy Poli Negri). Pokazano metody kreowania ekranowych osobowości, a szczególnie zwrócono uwagę na kult aktorów w międzywojennej Polsce. Pojawiły się sylwetki Eugeniusza Bodo, Jadwigi Smosarskiej czy Adolfa Dymszy i innych.
– „Andrzej Wajda – spotkanie z mistrzem” – lekcja mająca na celu zapoznanie z biografią, twórczością i dorobkiem artystycznym Andrzeja Wajdy. Dzięki niej odkrywano pasje, sposoby pracy z aktorami i fenomen reżysera uhonorowanego Oscarem za całokształt twórczości.
Zajęcia miały charakter wykładu połączonego z prezentacją multimedialną i projekcją fragmentów filmów.
Zwiedzanie muzeum obejmowało również nową wystawę stałą „Łódź filmowa”, poświęconą miastu, które na przełomie XIX i XX w. było „miastem atrakcji” – centrum prefilmowej i filmowej rozrywki, a po zakończeniu II wojny światowej stało się kolebką filmu i zostało ochrzczone mianem „HollyŁodzi”.
Szczególną atrakcją dla uczniów był działający fotoplastikon – urządzenie do oglądania trójwymiarowych przeźroczy przez 25 osób jednocześnie, a także oryginalne neorenesansowe wnętrza pałacu Scheiblera, które były planem filmowym dla wielu filmów (m.in. „Ziemi obiecanej”, „Stawki większej niż życie”, „Lalki”). Przed budynkiem witał zwiedzających kot Filemon z dawnej kreskówki i prezentowane były rekwizyty z filmu J. Machulskiego „Kingsajz”.
Pierwszy dzień w Łodzi uczestnicy wycieczki zakończyli w kinie „Helios”. Tam mieli okazję obejrzeć najnowszy film Martina Scorsese „Czas krwawego księżyca”, w którym poruszono problemy wykorzystywania Indian przez białych, żądnych zysku i władzy oraz zmagania rodzin mieszanych, pragnących żyć w pokoju, bez kłamstw i wyzysku. Trzy i pół godziny projekcji minęły bardzo szybko, młodzież dyskutowała na temat zachowania ludzi w sytuacjach zagrożenia i wartości życiowych ważnych dla różnych kultur.
Kolejny dzień w Łodzi uczniowie rozpoczęli od wizyty w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, instytucji popularyzującej kulturę filmową będącą częścią kompleksu kulturalno-artystycznego „EC1 Łódź – Miasto Kultury”, znajdującego się na terenie zrewitalizowanej elektrociepłowni w sercu Nowego Centrum Łodzi.
Wystawa „Kino Polonia”, z którą mieli okazję się zapoznać, to „multimedialna i narracyjna wystawa o historii kina na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne.” Z ciekawością oglądano: oryginalne rekwizyty, fantastyczne kostiumy z wielu znanych filmów, sprzęt techniczny, od pierwszych kamer o wielkich gabarytach po sprzęt lekki i miniaturowy. Chętnie zatrzymywano się przy dokumentach: indeksach aktorów i reżyserów, scenariuszach, planach dekoracji czy notatkach cenzury. Uwagę przykuwały: plakaty, neony, fotosy i taśmy, nawet miniaturowe plany filmowe czy olbrzymie figury wykorzystywane w znanych produkcjach. „A wszystko w nowoczesnej formie ekspozycyjnej i architektonicznej zapewniającej ogrom sensualnych i intelektualnych wrażeń.”
Następnym punktem programu był spacer z przewodnikiem po „Łodzi filmowej”, który dał uczniom możliwość zobaczenia obiektów i miejsc, w których nagrywano sceny do wielu znanych filmów („Vabank”, „Ida”, „Ziemia obiecana”, „Powidoki”), podziwiania Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej, murali związanych z filmami na ścianach zabytkowych kamienic i nowoczesnych budowli architektonicznych. Uczniowie rozwiązywali zagadki, quizy filmowe, rozpoznawali motywy muzyczne czy sceny z filmów nagrywanych w Łodzi. Mieli także okazję wejść na teren Łódzkiej Szkoły Filmowej, zrobić zdjęcia w miejscach, w których przebywali najsłynniejsi aktorzy i reżyserzy kina.
Wyjazdowi towarzyszyła bardzo przyjemna atmosfera, wszystkim dopisywał dobry humor. Zapewne niejeden członek SKF w przyszłości ponownie odwiedzi to piękne filmowe miasto.
Młodzież i opiekunowie SKF
Barbara Chołyst, Alina Dzido