23 maja 2024 – „Nad modrym Dunajem…”
admin 7 miesięcy temu Organizacyjne , WycieczkiMaj to czas egzaminów maturalnych dla najstarszych roczników naszego liceum, młodsi zaś mogą poznawać w czasie wiosennych wyjazdów urokliwe tereny w Polsce i poza jej granicami. Na trzy dni maja wyjechała na Węgry młodzież z klas: II e, II g oraz reprezentanci: III b, II b i II f, zwiedzając Miszkolc, Budapeszt i Eger. Po nieco wyczerpującej podróży grupa dotarła do pięknego miejsca, w którym odpoczywają Węgrzy i turyści odwiedzający ten kraj. To baseny termalne, gorące źródła w naturalnych jaskiniach oraz rozległy park zdrojowy w miejscowości Miszkolc-Tapolca. Tam można było odpocząć, skorzystać z atrakcji wodnych umieszczonych w kolorowo oświetlonych jaskiniach wydrążonych w skałach lub spacerować po parku, skosztować słodkich wypieków, kawy czy czekolady.
Drugi dzień wyjazdu przeznaczony był na zwiedzanie Budapesztu. Pan przewodnik przygotował bardzo ciekawy plan wędrówek po stolicy Węgier. Przedstawił wiadomości z wielu dziedzin: historii, polityki, sztuki, literatury, biologii i geografii. Na zdjęciach uwieczniano zabytki przyciągające uwagę wielkością i precyzją detali: Plac Millenium, Zamek Vajdahunyad, Bazylikę św. Stefana, przepiękny Gmach Parlamentu, Wzgórze Gellerta, olbrzymie mosty łączące dwie części miasta, Wzgórze Zamkowe ze wspaniałymi widokami na Dunaj, Basztę Rybacką , Park Varosliget i monumentalne sylwetki władców węgierskich, a wśród nich Stefan Batory oraz wiele pomników znanych osobistości, np. postument z rzeźbą Sissi, czyli cesarzowej Elżbiety wśród kwiatów i traw czy tajemniczy pomnik Galla Anonima, autora „Kroniki” Węgrów i prawdopodobnie polskiej pierwszej kroniki średniowiecznej. Jednakże najciekawszym momentem wyjazdu był wieczorny rejs po Dunaju, w czasie którego rozbrzmiewała muzyka Johanna Straussa, a kapitan statku przedstawiał historię barwnie oświetlonych zabytków wyłaniających się po obu stronach rzeki na tle granatowego nieba. Zachwytom nie było końca, szczególne wrażenie wywoływał Parlament w złocistej poświacie.
Trzeciego dnia zorganizowano wyprawę do miasta słynącego z winnic, biblioteki, zamku obronionego przez dzielne kobiety w czasie napaści Turków. Zwiedzano Stare Miasto, ruiny zamku, Bazylikę św. Jana Ewangelisty. Był czas na zakupy tradycyjnych pamiątek i słodkości.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie podziemnej groty w Aggtelek Parku, tzw. Jaskini Baradla słynącej ze stalaktytów i stalagmitów. W jej wnętrzu zorganizowano koncert muzyczno-świetlny wśród skał, który oddziaływał na wyobraźnię młodych widzów. Cienie układały się w różnorodne postacie ludzkie, roślinne i zwierzęce. Nawet niska temperatura nie przeszkadzała, by w zadumie spacerować w tajemniczej jaskini.
Dzięki wyjazdowi wzbogacono wiedzę młodych ludzi o życiu Węgrów dawniej i współcześnie, poszerzono wiadomości z zakresu historii, biologii i geografii. Z łatwością odkrywano wspólne kartyhistorii polsko-węgierskiej, a przede wszystkim młodzież wspólnie spędzała czas, poznając jednocześnie pełne uroku miejsca w Europie. Tego rodzaju wyjazdy turystyczno-edukacyjne są wartościowe i godne polecenia.
Młodzież klas II e, II g oraz opiekunowie: Barbara Chołyst, Dorota Kutryn, Anna Zych-Watrak