23 marca 2017 – Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu

W dniu 17 marca klasy IB i IIA uczestniczyły w wycieczce do Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu. Celem tego wyjazdu było zgłębienie przez uczniów tematu zastosowania fizyki oraz nowych technologii w medycynie. Ten specjalistyczny ośrodek powstał 1 marca 2016 roku przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Placówka służy kompleksowemu leczeniu chorób onkologicznych poprzez wykorzystanie promieniowania jonizującego do zniszczenia komórek nowotworowych.

Z uwagą słuchaliśmy o pracy personelu medycznego w ośrodku. Z wielkim zaangażowaniem opowiadali nam o roli radioterapii w leczeniu onkologicznym oraz odpowiadali na nasze pytania. Zwiedzając pracownie z nowoczesnym sprzętem tomograficznym, słuchaliśmy o zaletach terapii, która jest jedną z najskuteczniejszych sposobów walki z rakiem. Odwiedziliśmy niezwykłe miejsce – modelarnię, w której wykonuje się głównie unieruchomienia dla pacjentów typu maski do napromieniania w obszarze głowy i szyi. Dowiedzieliśmy się o pracy fizyka medycznego oraz jego wielkiej roli w radioterapii i brachyterapii, co pozwoliło nam spojrzeć na fizykę i jej zastosowanie z zupełnie innej strony.

Wyjazd zwiększył naszą świadomość, jak trudne jest życie chorego, ale też jak wielką szansę daje mu odpowiednio wdrożone leczenie.

Dominika Cieplak, II A