3 lutego 2025 – Sukces Marcina w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
admin 2 miesiące temu Konkursy , Organizacyjne , Osiągnięcia1 lutego 2025 roku na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS w Lublinie odbył się etap okręgowy 66. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Naszą szkołę reprezentowali Maksymilian Janiuk z klasy IV E oraz Marcin Kusz z klasy IV F, którzy pracowali pod kierunkiem nauczyciela historii, pana Krzysztofa Jana Rudy.
Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym to prestiżowa, ogólnopolska olimpiada przedmiotowa organizowana od 1960 roku przez Uniwersytet Warszawski przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jej szeroka tematyka obejmuje zagadnienia dotyczące światowej i polskiej polityki, socjologii, prawa i historii. Tematem wiodącym tegorocznej edycji są ustroje i systemy polityczne państw na świecie. Autorem pytań testowych i przewodniczącym Komitetu Olimpiady jest światowej sławy prawnik i politolog prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk. Część pisemna etapu okręgowego miała za zadanie wyłonić uczestników etapu ustnego. Do tego wąskiego grona zakwalifikował się Marcin Kusz, który w etapie ustnym wylosował zagadnienia dotyczące systemu politycznego USA oraz pojęcia neofunkcjonalizmu w kontekście zjawiska integracji europejskiej. Dzięki dobremu omówieniu powyższych zagadnień Marcin zakwalifikował się do etapu centralnego tegorocznej Olimpiady jako jeden z sześciu najlepszych uczniów z województwa lubelskiego. Etap centralny odbędzie się w kwietniu w Warszawie, a uzyskanie tytuł finalisty lub laureata w tym etapie zapewnia 100% wynik na maturze z wiedzy o społeczeństwie.
Wizyta na UMCS obejmowała również wykłady akademickie, w których nasi reprezentanci wzięli udział. Profesor Tomasz Browarek przybliżył zebranym konflikty etniczne w Polsce po 1989 roku, a następnie odbył się krótki panel dyskusyjny dotyczący omawianej problematyki. Podczas dyskusji Maksymilian Janiuk poruszył kwestię braku ostrych konfliktów etniczno-narodowościowych w Polsce po upadku komunizmu, powiązując ją ze zmianami granic Polski w 1945 roku i jednocześnie dokonując porównania z sytuacją polityczną dawnej Jugosławii w latach 90. XX wieku.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!