31 maja 2017 – Artystyczne warsztaty w Krakowie

Młodzież /30 uczniów różnych klas liceum/należąca do Szkolnego Klubu Filmowego brała udział w niecodziennym przedsięwzięciu. W dniach 25-26 maja wraz z opiekunami uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Krakowa, który obejmował: warsztaty z interpretacji dzieł  w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK; prezentację sztuki „Ziemia, planeta ludzi” w reżyserii  Darii Kopiec  oraz warsztaty teatralne o historii Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, a także pokaz filmu o tworzeniu dzieła filmowego w czasie II wojny w Anglii pt. „Zwyczajna dziewczyna”, prezentowany w kinie „Kijów”.

Dwugodzinne warsztaty w muzeum obejmowały zwiedzanie z profesjonalnym edukatorem, wykładowcą krakowskiej ASP wystawy pt. „Sztuka w sztuce”,  od kwietnia tego roku przyciągająca uwagę zwiedzających niezwykłymi pomysłami artystów, którzy w swoich dziełach odwołują się do innych znanych dzieł z poprzednich epok, z którymi łączą się tematycznie lub polemizują z nimi, ukazując nowe znaczenia, ujawniając silne emocje, zarówno artysty, jak i zwiedzających. Następnie młodzi ludzie zostali podzieleni na sześć grup, każda otrzymała zadanie wyboru najciekawszego dzieła współczesnego i zinterpretowania go według podanych zastawów pytań koniecznych przy interpretacji. Zajęcia  w muzeum prowadzone były w ramach projektu pt.” Sztuka interpretacji”, dzięki któremu uczniowie jako odbiorcy sztuki odczytywali różne znaczenia współczesnych obrazów, rzeźb czy instalacji, przeżywali odmienne emocje. Członkowie SKF poznawali zasady opisywania i analizy formalnej dzieła sztuki współczesnej, sposoby odbioru tego typu dzieł oraz niełatwej interpretacji, które przydają się na egzaminie z j. polskiego, historii sztuki czy także w życiu codziennym podczas kontaktu z różnymi dziełami współczesnych artystów.  Warsztaty wywołały ogromne zainteresowanie, zarówno wśród młodzieży, jak i prowadzącego, ze względu na bardzo dobre przygotowanie prezentacji interpretacyjnych poszczególnych zespołów. Zainteresowanie wzbudzały: instalacje dotyczące natury współczesnego człowieka, wychowanie młodego pokolenia, obrazów tłumu, kontrowersyjnych obrazów filmowych oraz wizualizacji stanów lękowych człowieka i jego stosunku do sztuki i kultury poprzednich epok.

Natomiast w Teatrze im. J. Słowackiego na Scenie Miniatura odbył się spektakl „Ziemia, planeta ludzi” na podstawie książki  pod tym samym tytułem, której autorem jest  Antoine de Saint-Exupe’ry. Wzbudził zainteresowanie niezwykłą oszczędnością dekoracji, pomysłami scenicznymi, operowaniem światłem, bardzo dobrą grą aktorską i tematyką, która jest ciągle aktualna, gdy trzeba wybierać między realizacją własnych planów a potrzebami innych, najbliższych. Młodzież  w czasie dyskusji zwracała uwagę na pomysły reżysera, by ukazać fascynację człowieka kosmosem i lotami kosmicznymi, łączenie muzyki elektronicznej z grą sceniczną aktorów czy trudne relację między bohaterami sztuki.

Na drugi dzień odbyły się warsztaty teatralne w Teatrze im. J. Słowackiego w ciekawej formie spektaklu pt. „Prolog” w reżyserii Remigiusza Brzyka. Dotyczył historii teatru, od momentu powstania, przez nowe przedsięwzięcia, które nie zawsze były aprobowane przez mieszkańców Krakowa, aż po współczesne realizacje sztuk narodowych. Uczniowie zapoznali się z budową teatru, dzięki wirtualnemu spacerowi po budynku; z historią kurtyny, z wizerunkami wybitnych aktorów i fragmentami najlepszych przedstawień teatralnych. Aktorzy / Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Natalia Strzelecka, Wojciech Skibiński, Feliks Szajnert, Tomasz Wysocki ( niedawno goszczący w naszej szkole) oraz Tadeusz Zięba/ zaprosili młodzież na scenę do odegrania jednej ze scen ze spektaklu oraz do wspólnego zdjęcia, udzielali wywiadów i dzielili się swoimi uwagami dotyczącymi przedstawienia.

Ostatnim punktem programu był seans filmowy dzieła „Zwyczajna dziewczyna” w reżyserii Lone Scherfig w kameralnej sali  kina „Kijów”. To komediodramat z czasów II wojny światowej, w którym pokazano kulisy tworzenia propagandowych dzieł filmowych powstających w prymitywnych warunkach , często pod obstrzałem samolotów wroga, bez dużych nakładów finansowych, ale z zapałem i determinacją scenarzystów, aktorów i reżysera. Film miał podnosić na duchu widza, oddziaływać na jego emocje, szerzyć kult bohaterstwa żołnierzy i cywilów.  Dzięki tej prezentacji uczniowie poznali warsztat filmowców z lat 40-tych ubiegłego wieku całkowicie odmienny od współczesnych produkcji wielkich wytwórni filmowych.

W czasie wyjazdu uczniowie mieli także możliwość poznać oferty edukacyjne wyższych uczelni w Krakowie, ponieważ na placu przed Sukiennicami trwały Targi Edukacyjne i studenci wraz z wykładowcami prezentowali wiadomości o swoich ośrodkach akademickich w różnych ciekawych formach: wykładów, pokazów, pomiarów i ćwiczeń w formie konkursów, w których brali udział członkowie SKF i wygrywali nagrody rzeczowe.

Wyjazd był udanym przedsięwzięciem.  Uczniowie w podsumowaniach dwudniowego pobytu podkreślali: profesjonalizm prowadzącego warsztaty w Muzeum Sztuki Współczesnej i możliwość kontaktu z dziełami, które niosą głębszy sens, odkrywany dopiero po głębszej analizie dzieła;  niezapomniane wrażenia w czasie spektaklu „w ciemnościach” Sceny Miniatura; ciepłe przyjęcie grupy z Biłgoraja przez aktorów Teatru im. J. Słowackiego i spontaniczny występ naszych uczniów (na zaproszenie aktorów) na scenie teatru, która robi wrażenie rozmiarami i scenerią przygotowanych dekoracji oraz rozmowy z aktorami i wspólne zdjęcia.

Mamy nadzieję, że w następnym roku szkolnym podobne warsztaty będzie można zrealizować.

Opiekunowie SKF: Barbara Chołyst, Alina Dzido