4 kwietnia 2024 – Rozterki Antygony wciąż aktualne
admin 9 miesięcy temu Organizacyjne , Wycieczki22 marca klasa 2F udała się na wycieczkę do Lublina. Celem naszego wyjazdu było zapoznanie się ze współczesną sztuką Janusza Głowackiego pod tytułem ,,Antygona w Nowym Jorku”.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta. Poznaliśmy historię Zamku
Lubelskiego, który obecnie pełni funkcję siedziby Muzeum Narodowego. Zapisał
się on w naszej pamięci jako budynek z bogatą historią i miejsce, z którego
roztaczają się piękne widoki. Następnie skierowaliśmy się w stronę wybudowanej
w stylu gotyckim Bramy Krakowskiej, zwiedziliśmy też Plac Litewski, na którym
znajdują się pomniki Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza,
Konstytucji 3 Maja oraz obelisk upamiętniający podpisanie aktu Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku.
Głównym punktem naszej wycieczki była wizyta w teatrze im. Juliusza Osterwy i obejrzenie spektaklu ,,Antygona w Nowym Jorku”. Sztuka nawiązuje do dylematów bohaterki tragedii Sofoklesa, lecz akcja umieszczona jest w Nowym Yorku. Utwór porusza problem bezdomności i ukazuje jej konsekwencje na przykładzie losów Rosjanina Saszy, Polaka o przezwisku Pchełka oraz Anity, której decyzje mogą przypominać wybory tytułowej bohaterki z tragedii Sofoklesa. Po spektaklu mieliśmy okazję zwiedzić kulisy teatru. Oprowadzający nas aktor Wojciech Dobrowolski przybliżył nam historię budynku teatru. Poznaliśmy pierwsze sztuki i wielkie wydarzenia w jego historii. Dowiedzieliśmy, którzy znani aktorzy mieli okazję występować na jego deskach. Zwiedziliśmy scenę teatralną, poznaliśmy sposoby przygotowywania scenografii, odwiedziliśmy garderoby i poczekalnie dla aktorów, a nawet pracownie krawieckie, gdzie trwały przymiarki kostiumów do kolejnego spektaklu. Pan Wojciech opowiadał nam ciekawe historie związane z każdym z tych miejsc.
To była udana wycieczka i spędziliśmy w Lublinie ciekawy dzień. Sztuka Janusza Głowackiego wywołała liczne dyskusje, a wnioski i refleksje będzie można wykorzystać na niejednej lekcji języka polskiego. Wróciliśmy do domów bogaci w nowe doświadczenia i gotowi na kolejną wyprawę.
Amelia Flis