4 września 2016 – Narodowe Czytanie 2016

DSC_7946Już po raz trzeci, 2 września 2016 roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji – Narodowe Czytanie.

W czytelni biblioteki szkolnej uczniowie klasy III i obejrzeli filmowe zaproszenia Pary Prezydenckiej do wspólnego czytania „Quo vadis”. Zobaczyli też krótkie filmiki prezentujące czytających utwór Sienkiewicza żołnierzy z 6 Brygady Powietrzno-Desantowej, a także uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Jednak głównym celem spotkania było wysłuchanie przygotowanych fragmentów „Quo vadis” w wykonaniu dyrektora szkoły Mariana Klecha oraz uczennic: Aleksandry Stańczyk i Diany Surmacz.  Na zakończenie wszyscy obejrzeli fragment ekranizacji „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Uczniowie posiadający przy sobie własne egzemplarze powieści mieli okazję otrzymać pamiątkową pieczątkę.

Do akcji Narodowe Czytanie przystąpili także poloniści i na lekcjach języka polskiego razem z uczniami czytali fragmenty książki.

 „Quo vadis” zostało wybrane do czytania w 2016 roku w głosowaniu internautów. Jest to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Pierwsze wydanie „Quo vadis” w formie druku zwartego ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Akcja Narodowe Czytanie, służąca promocji polskiej literatury pięknej, organizowana jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 roku i od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem w całej Polsce. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku miało miejsce czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, w 2015 roku była to „Lalka” Bolesława Prusa.

Narodowe Czytanie w czytelni naszej szkoły przygotowały: pani Barbara Łagód i pani Anna Dobraczyńska.