5 kwietnia 2024 – „Nietypowy wywiad na łączach Biłgoraj – Bangkok”
admin 8 miesięcy temu OrganizacyjneW marcu uczniowie I LO im. ONZ wraz z członkami Szkolnego Klubu Filmowego obejrzeli w kinie w Biłgoraju film „Chłopaki” w reżyserii Katarzyny Machałek i Łukasza Machowskiego. Fabułę stanowi historia młodych chłopców, którzy znaleźli się za murami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łańcucie i zgodzili się na pokazanie kilku dni z życia w tego rodzaju placówce wychowawczej. To film dokumentalny o tęsknicie za rodziną i domem, którego nie ma; o marzeniach młodych ludzi, które tylko niekiedy się spełniają; o przyjaźni i relacjach z wychowawcami, bez których nie byłoby szans powrotu do społeczeństwa. W filmie przykuwały uwagę sceny z młodymi bohaterami: czasami naiwne, wręcz zabawne, nierzadko wzruszające, a wszystkie podane bez komentarza, „podglądane przez kamerę”. Młodzi ludzie odsłaniali tylko jakąś cząstkę swojego życia, nie mówiąc wszystkiego, a i tak widzowie w ciszy odbierali przekaz „zza bramy”, która rzadko się otwiera.
Twórcami filmu są znani młodzieży z naszego liceum filmowcy: Katarzyna Machałek- absolwentka I LO im. ONZ oraz Łukasz Machowski. W ubiegłym roku po projekcji filmu „Dzień i Noc” uczniowie z SKF przeprowadzili wywiad z twórcami tego obrazu filmowego w BCK w Biłgoraju. W tym roku również zorganizowano spotkanie, ale w nietypowej scenerii, ponieważ Katarzyna Machałek i Łukasz Machowski połączyli się z młodzieżą ze SKF za pośrednictwem platformy ZOOM z dalekiego Bangkoku w Azji. To karkołomne zadanie techniczne (wyświetlenie obrazu na dużym ekranie, nagranie całego wydarzenia, zainstalowanie dodatkowej kamery, mikrofonu), dzięki staraniom uczniów uzdolnionych technicznie oraz z pomocą nauczyciela informatyki, udało się zrealizować w szkole i uzyskać połączenie z Bangkokiem. Państwo reżyserzy po porannej kawie, a młodzież w Polsce późnym popołudniem dzielili się wrażeniami po obejrzeniu filmu. Pytania młodzieży dotyczyły różnych zagadnień: etapów powstawania filmu, wyboru ośrodka wychowawczego oraz nieprofesjonalnych aktorów, powstawania scenariusza i nagrywania scen w nim nieujętych, które powstawały spontanicznie, a co wyraźnie podkreślali autorzy filmu, zostały włączone do realizacji i stawały się ważną częścią filmu. Uczniowie pytali o reakcję widzów po premierze, które były różnorodne. Każdy odbierał ten film inaczej, zależnie od: wieku, doświadczeń życiowych i wiedzy o tego typu ośrodkach. Interesowano się losem tytułowych „chłopaków”, którzy opuścili już placówkę. Pytano również o wpływ filmu na życie wychowanków, którzy zgodzili się odsłonić swoją codzienność. Przyglądano się wychowawcom poświęcającym się trudnej pracy, której nie można porównać do zajęć w szkole ogólnodostępnej. Na koniec padły pytania do młodych twórców filmowych dotyczące ich planów na przyszłość i nowych realizacji. Otrzymano zapewnienie, że powstaną nowe projekty równie ciekawe i nowatorskie. Wywiad trwał ponad godzinę, czas upłynął bardzo szybko w miłej atmosferze. Państwo reżyserzy bardzo profesjonalnie i wyczerpująco odpowiadali na pytania, odsłaniając etapy powstawania filmu. Zachwycili sposobami budowania relacji z rozmówcami i szczerością odpowiedzi, które wykraczały czasami poza sferę zawodową, dotykając życia osobistego. Wywiad został utrwalony na nagraniu i zapewne można go będzie obejrzeć na stronie szkoły.
Wywiad przeprowadzili: Marta Myszka, Miłosz Stelmach, Laura Karpik, Karolina Dec, Krystian Bednarz, Otylia Lemieszek- Kaczor. Obsługą techniczną i nagraniem wywiadu zajmował się Michał Ksiądz.
Młodzież i opiekunowie SKF Barbara Chołyst i Alina Dzido