25 maja 2015 – Szlakiem M.Kopernika i średniowiecznej…
admin 10 lat temu Bez kategoriiSzlakiem Mikołaja Kopernika i średniowiecznej cywilizacji
Pod koniec kwietnia uczniowie klas IJ z liceum i IIB z gimnazjum wzięli udział w edukacyjno-turystycznej wycieczce do Torunia i Biskupina. Opiekunami młodzieży były: p. Renata Mokrzyńska, p. Małgorzata Garbacz i p. Barbara Chołyst.
Pierwszym punktem wyjazdu było Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska m.in. największy radioteleskop w Polsce oraz Astrograf Drapera sprowadzony do obserwatorium z Harvardu. Zwiedzano pomieszczenia, w których zgromadzono teleskopy służące do pomiaru zjawisk astronomicznych, od tych najstarszych do największych i nowoczesnych, z uwagą słuchano pracownika instytutu, który z pasją i zaangażowaniem opowiadał o zdobyczach techniki, nowych odkryciach i historii ludzi, tworzących pomieszczenia Obserwatorium Astronomicznego.
Następnie młodzież udała się na warsztaty cukiernicze do Muzeum Piernika, w czasie których odkrywano tajniki tworzenia toruńskiego specjału. Każdy mógł przygotować własny, niepowtarzalny piernik w taki sposób, jak robiono to przed 500 laty. Sama receptura pozostała tajna, mimo że wiele o piernikach i narzędziach do ich wykonania mówili w sposób niezwykle humorystyczny, posługując się gwarą, pracownicy Muzeum Piernika. Ostatnim punktem pobytu w Muzeum były warsztaty zdobienia ciasta i zakupy oryginalnych pierników.
Wieczorem wszyscy uczestnicy wycieczki podziwiali układy wodne połączone z muzyką przy Fontannie Cosmopolis.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się od seansu w planetarium. Siedząc na niezwykle wygodnych fotelach, uczniowie obserwowali na sklepieniu okrągłego pomieszczenia projekcję filmu o planetach Układu Słonecznego. Oglądano z zainteresowaniem, jak wyglądają kolejne planety oraz jak wygląda Ziemia na zdjęciach z kosmosu. Ta intrygująca podróż kosmiczna wywarła pozytywne wrażenia.
Zaraz po prezentacji uczniowie spotkali się z przewodnikiem, który pokazał i opowiedział o najsłynniejszych miejscach w jednym z najstarszych polskich miast, czyli Toruniu. Zwiedzanie rozpoczęło od kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, następnie uczniowie zobaczyli mury obronne oraz Krzywą Wieżę, fontannę z legendarnymi żabami, które należało pocałować czy ruiny zamku Krzyżaków, a na koniec uczestnicy wycieczki udali się na rynek, gdzie zrobili pamiątkowe zdjęcia między innymi pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.
Trzeci dzień wyjazdu uczniowie spędzili w Biskupinie. Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Przewodnik pokazywał kolejne osady i pamiątki, które pozostały z czasów średniowiecza na tych terenach. Uczestniczono także w prelekcjach tzw. „rzemieślników”, którzy opowiadali o monetach, narzędziach myśliwskich i sprzętach gospodarskich dawnych mieszkańców Biskupina. W Muzeum zgromadzono liczne obrazy, na których ukazano mieszkańców grodu, ich zwyczaje i codzienne zajęcia, narzędzia, stroje, makiety, dzięki którym łatwiej wyobrazić sobie te odległe czasy.
Przed samym powrotem do Biłgoraja uczniowie zostali zaproszeni przez miejscowego proboszcza do zabytkowego, drewnianego kościoła św. Mikołaja w Gąsawie, w którym znajduje się najwspanialszy w Polsce zespół malowideł ściennych.
Warto odwiedzić Toruń, piękne miasto z tradycjami oraz uczestniczyć w lekcji historii w Biskupinie. Wszystkich serdecznie zachęcamy!
Monika Blicharz I J