28 maja 2015 – Niezapomniana lekcja historii

DSC_1093

Ziemio nie kryj mojej krwi,
iżby mój krzyk nie ustawał
Księga Hioba 16,18

Taki cytat widnieje tuż przy wejściu na teren Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu, gdzie od lutego do grudnia 1942 roku hitlerowskie Niemcy dokonały męczeństwa około 500 000 ofiar obozu zagłady w Bełżcu, przede wszystkim Żydów z Polski, ale także obywateli żydowskich z Niemiec, Austrii, Czech czy Słowacji.

O dziejach obozu, historii Holocaustu, a także o tradycji i kulturze żydowskiej bardzo dużo dowiedzieli się uczniowie klasy I H, którzy 26 maja 2015 roku uczestniczyli w lekcjach muzealnych w Bełżcu, będących pozaszkolną formą edukacji historycznej.

Z udziałem przewodnika uczniowie mieli możliwość szczegółowego zwiedzenia obiektu, a także obejrzenia niezwykłej wystawy historycznej „Bełżec – obóz zagłady”, która powstała na podstawie scenariusza opracowanego przez międzynarodowy zespół. Uczestnicy zostali zapoznani także z ciekawymi zagadnieniami, jak na przykład: „Aktion Reinhardt”, historia obozu zagłady w Bełżcu, akcje wysiedleńcze ludności polskiej, organizacja i przebieg deportacji do obozów zagłady czy historia Shoah. Bardzo duże zainteresowanie młodzieży wzbudziła prezentacja multimedialna na temat kultury Żydów polskich.

Niezwykle ciekawy sposób prezentacji zagadnień historycznych II wojny światowej, mnóstwo zdjęć archiwalnych i dokumentów, wzruszające fragmenty wspomnień naocznych świadków zbrodni, eksponaty muzealne – oryginalne relikty obozowe pozyskane podczas badań archeologicznych, jak również surowa koncepcja architektoniczno-rzeźbiarska terenu byłego obozu wywarły na uczestnikach wycieczki niezapomniane wrażenia. Dla każdego z uczniów była to wyjątkowa lekcja historii, która na długo pozostanie w ich pamięci.

Opiekunami uczestników wycieczki byli: pani Dorota Kleban, pani Jadwiga Oleszek oraz ks. Leszek Boryło.