11 maja 2016 – Wizyta gimnazjalistów w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

IMG_2530W dniu 7 maja 2016 roku 16-osobowa grupa uczniów klas trzecich naszego gimnazjum odwiedziła Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli. Kandydaci do klas medycznych naszego liceum wraz z wychowawcami, panią Renatą Mokrzyńską i panem Grzegorzem Bryłą skorzystali z zaproszenia pani Agaty Lipowskiej, Pełnomocnika ds. Praw Pacjenta i w trakcie dwugodzinnego spotkania poznali metody walki z rakiem, warunki pracy na onkologii, sposób działania różnych maszyn i przyrządów potrzebnych do profilaktyki i leczenia. Gimnazjaliści poznali historię COZL, które powstało ze stopniowo modernizowanej Poradni Onkologicznej położonej przy ulicy Sierocej 4, która rozpoczęła działalność w maju 1953 roku, z inicjatywy doc. dr hab. med. Mieczysława Kwiatkowskiego oraz lekarzy myślących o walce z nowotworem w podobny, jak on,  sposób.

Obecnie COZL jest potężnym gmachem wyposażonym w nowoczesny sprzęt, gdzie pracują  lekarze specjalizujący się w leczeniu i zapobieganiu zachorowaniu na raka.  Na początku gimnazjaliści odwiedzili Oddział Radioterapii, gdzie wykładowca wyjaśnił gościom rolę promieni Roentgena w leczeniu nowotworów, opowiedział o działaniu nowoczesnego sprzętu wykorzystującego promieniowanie, takiego jak pokazany uczniom  Akcelerator Artiste, a jeden z ochotników mógł się przekonać, jak czuje się pacjent poddany takiemu leczeniu.

Następnymi etapami zwiedzania były Zakład Brachyterapii, Poradnia oraz Oddział Ginekologii Onkologicznej. Również tam nie zabrakło informacji dotyczących badań i metod leczenia nowotworów oraz specjalistycznego sprzętu, który na co dzień dostępny jest tylko dla pacjentów.

Uczniowie otrzymali możliwość zbadania zawartości cukru w swojej krwi, pomiaru ciśnienia, a także sprawdzenia, jaki procent ich ciała stanowią mięśnie, kości, tłuszcz oraz woda. Gdy związane z tym zamieszanie dobiegło końca, gimnazjaliści wkroczyli do Gabinetu Mammografii, poznając sposoby leczenia i wykrywania raka piersi. Wizytę uczniów zakończył quiz sprawdzający zdobytą wiedzę.

Najlepsze odpowiedzi nagrodzono nagrodami rzeczowymi (pamiątkowe kubki, PenDrive’y), a każdy uczestnik  otrzymał broszurki w formie komiksu, informujące, jak powinniśmy zmienić swoje życie, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Ze zdobytą wiedzą oraz licznymi wrażeniami gimnazjaliści powrócili do domów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto było odwiedzić COZL, aby poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dowiedzieć się czegoś o profilaktyce i leczeniu, a także przekonać się, że człowiek nie jest bezsilny wobec nowotworu. Wszyscy oprowadzający ich lekarze, choć znajdowali się w zdecydowanie przygnębiającym miejscu, opowiadali o swojej pracy z werwą i profesjonalizmem, niektórych być może skłaniając do zastanowienia się nad swoim zdrowiem, a innych przekonując, że warto poświęcić swoje życie pomocy innym, może właśnie tym cierpiącym na tak wyniszczającą chorobę, z którą jednak da się wygrać.

Magdalena A. Król 3gB