10 czerwca 2016 – Śladami UNESCO i ONZ w Wiedniu
admin 8 lat temu Bez kategoriiW dniach 03.- 06.06.2016r. po historycznym centrum Wiednia, śladami dawnej monarchii Habsburgów wędrowali uczniowie klasy III A Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju.
Wiedeń to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie. Od lat zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu miast, w których mieszkańcom żyje się najlepiej. Od 2001 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Wiedeń, w profesjonalny i dowcipny sposób, prezentowała licencjonowana przewodniczka wiedeńska, Polka mieszkająca w stolicy Austrii od 35 lat. Zwiedzanie rozpoczęło się od Wiedeńskiego Prateru, uważanego za najstarszy park rozrywkowy na świecie, którego symbolem jest wzniesione w latach 1896/97 diabelskie koło, wpisane na listę skarbów europejskiej kultury filmowej. Po pełnej wrażeń wizycie na Praterze w restauracji Vienne założonej. w 1829 roku uczestnicy wycieczki próbowali słynnych na cały świat potraw kuchni wiedeńskiej, w tym sznycla po wiedeńsku. Pierwszy dzień pobytu zakończył spacer brzegiem przebiegającego przez środek miasta Kanału Dunajskiego i zwiedzanie kolejnego symbolu Wiednia – Katedry św. Szczepana, której charakterystycznym elementem są wieża południowa o wysokości 136,44 m. i kolorowy układ dachówek tworzący cesarskiego orła Habsburgów oraz herby miasta Wiednia i Austrii.
Najważniejszym punktem programu było wejście na górę Kahlenberg skąd w 1683 roku Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń. Na szczycie góry grupa zwiedziła kościół św. Józefa, prowadzony od 1906 roku przez polskich księży zmartwychwstańców oraz izbę upamiętniającą zwycięstwo polskie nad Imperium Osmańskim.
Dalsza część programu to zwiedzanie znanego na całym świecie Domu Hundertwassera i Hofburgu, dawnej siedziby Habsburgów, a obecnie austriackiego prezydenta. Na zwiedzających czekały tu nie tylko zbiory światowego formatu i estetyczne przyjemności, lecz również ciekawe opowieści o owianej nimbem piękności i ubóstwianej przez wszystkich cesarzowej Elżbiecie, popularnej Sisi Ogromną atrakcją był czołowy skarbiec świata, w którym podziwiano m.in. koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego (około roku 962) i insygnia cesarskie. Po trudach zwiedzania uczniowie relaksowali się w wiedeńskim parku wodnym DIANA-BAD, a w sobotni wieczór uczestniczyli we mszy świętej w Wiedniu.
Kolejnego dnia wycieczki zwiedzano Vienna International Centre, jeden z czterech kompleksów na świecie, w których ulokowane są instytucje Organizacji Narodów Zjednoczonych. Następnie autokarem udano się do uroczej Doliny Wachowii (niem. Wachau). W drodze do miejscowości Melk uczniowie wysłuchali historii o wiedeńskich malarzach, w tym o Gustavie Klimcie, oraz podziwiali przełomowy odcinek doliny Dunaju, słynący z licznych zabytków, średniowiecznych miasteczek oraz uprawy winorośli i moreli. Ze względu na unikalne walory Dolinę Wachowii w 2000 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W miejscowości Melk grupa zwiedziła Opactwo Benedyktynów (najpiękniejszy przykład baroku w Austrii), a następnie odbyła rejs statkiem po Dunaju, podziwiając uprawy winorośli i mijane ruiny naddunajskich zamków. Po powrocie do Wiednia uczniowie obejrzeli Stadion Narodowy Austrii.
Na zakończenie pobytu uczestnicy wycieczki zwiedzili Pałac Schönbrunn, dawną letnią rezydencję rodziny cesarskiej, która również jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W pałacu podziwiali komnaty mieszkalne i gabinety cesarza Franciszka Józefa, Salę Lustrzaną w której jako sześcioletnie cudowne dziecko koncertował Mozart, sale gdzie Maria Teresa odbywała tajne konferencje, obradował Napoleon oraz gdzie podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1814-15 ważyły się losy Europy.
Pobyt w Wiedniu był dla uczestników niezapomnianym przeżyciem. Zostawili po sobie dobre wrażenie, w odwiedzanych przez siebie miejscach rozdawali pamiątki i promowali Biłgoraj. Wycieczkę do Wiednia zorganizował wychowawca klasy III A, nauczyciel języka niemieckiego Pan Grzegorz Bryła.